Türkiye'nin En İyi Sohbet Odaları

Gel Biraz sohbet edelim.

Kurallar

Sohbet Odaları Kuralları

Sohbet insanların azla vazgeçemeyeceği bir iletişim dilidir. Sohbet odaları ise rahatca yazılı olarak, sesli ve görüntülü olarak insanların iletişim kurmaları için tasarlanmış bir portaldır arkadaşlar. Eglen.net sohbet odalarında chat yaparkende uyulması gereken kurallar bu sayfada listelenerek hizmetinize sunulmuştur.

Rules Kurallar

irc.eglen.net /rules Sunucu genel kuralları
1.) Türkiye cumhuriyeti kurucusu olan önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ve yine Türkiye cumhuriyeti devletine karşı hakaretlerde bulunmak yasaktır.
2.) Argo içerikli ve cinselliği tanımlayan rumuzları kanal genelinde kullanmak yasaktır.
3.) 18 yaşından küçüklerin irc network ağına girmesi yasaktır.
4.) Siyasi, kültürel veya dini savunuculuk yapmak yasaktır.
5.) Terör örgütü propagandası yapmak yasaktır.
Özel kurallar
1. Başkalarına karşı saygı
a) Toplum karşısında kendinize yakıştırdığınız tavrı internetin sanal ortamında da sürdürünüz, kimliğinizi saklayabileceğinizi umarak gerçek yaşamınızda benimsemediğiniz davranışları sergilemeyiniz.
b) Başkalarına karşı saygılı olunuz, bunun kendinize olan saygınızın ve size başkalarının göstereceği saygının ön koşulu olduğunu unutmayınız.
c) Düşüncelerinizi dile getirirken olumlu yaklaşmanın ve nazik bir ifade kullanmanın sağ duyunun gereği olduğunu hatırlayınız.
d) Tartışmaların özelleşmesine ve kişiselleşmesine yol açmayınız.
e) İnsanları duygusal yönden zedeleyici ve rahatsız edici iletilerin yayılmasına olanak vermeyiniz (örneğin amansız bir hastalığı olanların son isteği gibi sonuç alınması olasılığı çok kuşkulu iletilerin yayılmasına aracılık etmek yada inançlar üzerinde yorumlar yapmak gibi.)
f) İstenmeden yapılan yanlışları hoşgörü ile karşılayıp, anlayışla yardımcı olmaya çalışınız.
g) Kişilerin istemleri dışında iletiler alarak rahatsız olmalarını elinizden geldiğince önleyiniz, buna neden olmayınız.
h) Size gelen bir iletiyi, başkasına aktarmak istediğinizde, bu iletiyi size gönderenin bunu isteyip istemediğinden emin olunuz.
2. İçeriklere ilgi ve özen
a) Ne demek istiyorsanız ona karşılık olan, yanlış anlaşılmalara yol açmayacak düz ve yalın deyişlerle düşüncelerinizi aktarmaya çalışınız.
b) İletilerinizin yalnızca eleştirici olmasından kaçınarak her zaman yapıcı ve ufuk açıcı olmasını gözetiniz.
c) İletileri yanıtlamadan önce bir kere daha özenle okuyunuz, verdiğiniz yanıtı da göndermeden önce aynı özenle bir kere daha gözden geçiriniz.
d) Özellikle tartışma listelerinde daha önce değinilmiş konuları ek bir katkıya yol açmayacaksa üstelemeyiniz, ortaya çıkmış bir sonucu görmemezliğe gelerek kendi düşüncenizi kabul ettirmede ısrarcı olmayınız.
e) Gereksiz yere büyük harfler ile yazışmaktan, sık sık özel simgeler kullanmaktan, esprili ya da alaycı anlatımlardan kaçınınız, argo sayılacak farklı bir söyleşi biçimi ile herkese açık ortamlarda iletişimde bulunmayınız.
3. Diger konular
a) Başkalarının kişilik haklarına ve özel yaşamına saygılı olarak kişilerle ilgili karalayıcı yorumlarda bulunmayınız.
b) Sunucu ortamının sağladığı olanakların yasa dışı biçimde insanlara zarar verme, başkalarının işlerini engelleme, gizli ve kişisel bilgilerini ele geçirip yararlanma, her türlü sahtekarlık, yolsuzluk, dolandırıcılık ya da hırsızlık gibi kötü amaçlı kullanımına yol açmayınız ve göz yummayınız.
c) Uygunsuz davranışlar sergilemekte ısrarlı olanları ölçülü bir tepki içinde elbirliği ile uyarmaya çalışınız.
d) Size gelen bir iletiyi başkalarına aktarırken ileti üzerindeki e-posta adres bilgilerinin gerekmiyorsa aktardığınız kişinin eline geçmemesine özen gösteriniz.
e) Kendinizin ya da temsilcisi olduğunuz ürün ve hizmetlerin reklamını yapmayınız.
f) Güvenlik zedeleyici ve bozucu girişimlere karşı alınması gereken önlemlere uymaya özen gösteriniz, bu konuda bir kuşku duyduğunuzda doğrudan sunucu yetkililerine durumu bildirerek önlem alınmasına yardımcı olunuz.
g) Sunucu üzerinde denetim ve düzenleme yetkisi olanların ( Oper, Admin ) konumlarını kötüye kullanmalarına karşı duyarlı olunuz ancak gerektiğinde de işlerini kolaylaştırıcı her türlü desteği veriniz.
h) Yukarıda belirtilen kurallara uymayan kişiler sunucudan uzaklaştırılıp gereği dahilinde yasal işlem başlatılacaktır. Unutmayınız ki gerçek ip/host adresleriniz sunucu kayıtlarında mevcut olup gerekli işlemlerde bu ip adresleri delil olarak kullanılır.
i) Eglen.net üzerindeki tüm nick ve kanallar eglen.net’e aittir.
eglen.net gerekli gördüğünde süreli, süresiz kullanıma kapatma şifresini değiştirme, sahibini değiştirme hakkına sahiptir ve gizli tutar.
o) Kullanmakta olduğunuz kayıtlı nickler, 30 gün süre ile girilmediği takdirde otomatik olarak droplanmaktadır (silinmektedir).
irc.eglen.net network ağına girdiğinizdede /rules yaparak komutları yeniden okuya bilirsiniz.